Судово-медична служба Дніпропетровської області, як система спеціалізованих установ, починає свою історію з 1920 року (на той час Катеринославська губернія), коли вперше була створена судово-медична лабораторія у складі завідуючого лабораторії Шибряєвського А.В. і судового експерта-хіміка професора Фішера М.Я. При земській лікарні (на сьогодні це обласна клінічна лікарня ім. Мечникова) було виділено приміщення для З штатних експертів та санітарів. В каплиці були розміщені два анатомічних столи для розтинів трупів. По неуточненим даним в Катеринославі у 1925-1926 роках була організована судово-медична інспекція, головуючим якої був інспектор професор Глікман С.І., який працював беззмінно на цій посаді до 1941 року. В 30-ті роки з’являються перші міські судово-медичні інспекції в м. Кривому Розі, Дніпродзержинську, Павлограді, Нікополі та Новомосковську. Наприкінці 30-х років міська судово-медична служба є досить організованою самостійною структурою зі своїм бюджетом, штатним розкладом та своїм приміщенням. В цей час крім завідуючого ще працює 5 судово-медичних експертів. Активно залучаються сумісники з числа співробітників медичного інституту. У такому виді служба існує до початку Великої вітчизняної війни і у період німецько-фашистської окупації міста.

Після звільнення Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників у жовтні 1943 року структура судово-медичної служби змінюється. В цей час створюється обласне бюро судово-медичної експертизи, яке очолює професор Пирогова К.І., яка працювала на цій посаді до 1949 року. У функції бюро входило обслуговування відділених сільських районів області, що не мали своєї судово-медичної служби. Підвищується роль обласного бюро судово-медичної експертизи, до складу якого організаційно входять раніше самостійні міські відділення м. Кривого Рогу, Дніпродзержинська, Нікополя, Павлограда, Новомосковську. Починають створюватися міжрайонні відділення в сільських районах. У цей час судово-медичними експертами виконуються судово-медичні дослідження і експертизи трупів, огляду потерпілих, обвинувачених. Лабораторні дослідження в основному не проводяться, за винятком вкрай рідких гістологічних досліджень, які виконуються на базі патолого-анатомічної служби. З 1947 року по 1951 рік начальником Дніпропетровського обласного бюро судово-медичної експертизи був призначений Міщенко К.Г. В цей час створюється судово-медична лабораторія, до складу якої входять судово-біологічне відділення, судово-хімічне та судово-гістологічне. З 1952 по 1966 рік обласне бюро судово-медичної експертизи очолює Ревська А.Х., яка була чудовим організатором. Дякуючи енергії і наполегливості Ревської А.Х., значно збільшилися штати обласного бюро судово-медичної експертизи та поліпшились умови праці лікарів судово-медичних експертів. З 1966 року бюро очолювали: Пінютіна Н.Н., Редько В.П., професор Рубежанський А.Ф., доцент Юрченко О.М. та Савченко С.В. Під час керівництва бюро професором Рубежанським А.Ф. значно збільшився штат співробітників, покращилась матеріально-технічна база, були додатково виділені окремі приміщення, відкрилися нові районі та міжрайонні відділення: Апостолівське, Верхньодніпровське, Магдалинівське. 

На даний час Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи є одним з найбільших на Україні. У штаті бюро налічується 551 штатна одиниця, з них 174 - лікарі судово-медичні експерти. 14 посад займають лікарі судово-медичні експерти імунологи і 7 посад лікарі-судово-медичні експерти цитологи.

 

До складу бюро на сьогодні входять 17 районних і міжрайонних відділень. Обслуговується населення численністю в 3,5 мільйони чоловік. Укомплектованість спеціалістами, як і по всій Україні, недостатня і складає 71% від зайнятих посад.
 

Із року в рік співробітниками бюро виконується значний об’єм роботи, що складає більше 60 тисяч експертиз та досліджень, з них: